Kui oled valmis saanud värske WordPressi lehe, tasub meeles pidada, et leht vajab ka edaspidi tähelepanu ja hoolt – värskendamist, uuendamist, täiendamist.

Mõnes mõttes saab veebilehe tervist võrrelda meie enda tervisega – mida rohkem me ennetavalt selle heaks midagi ette võtame, seda vastupidavamad ja tervemad me oleme. Selleks on veebi mõistes vaja korrapäraselt uuendada WordPressi tarkvara ennast ning kõiki selle lisasid ehk lisamooduleid (plugin) ja teemasid (theme).

Uuendada ja üle vaadata võiks kõike WordPressiga seonduvat vähemalt kord kuus.

Kas uuendused ei toimu mitte automaatselt?

Tõesti, WordPressi ja selle lisasid on võimalik seadistada end uuendama automaatselt, kuid seda ei tehta vaikimisi. Uusima WordPressi versiooni puhul on automaatne WordPressi oma versiooni uuendamine vaikimisi siiski aktiveeritud. Lisamoodulite ja teemade automaatne uuendamine tuleb aga aktiveerida käsitsi WordPressi administreerimise liideses.

Kas automaatne uuendamine on ikka soovitatav?

Automaatsel uuendamisel on tegelikult nii omad plussid kui ka miinused.

Plussid on järgmised:

Versioone tuleb niikuinii uuendada – kui valida kahe vahel, kas uuendada automaatselt või üldse mitte, siis pigem tuleks valida automaatne uuendamine.

Automaatne uuendamine tagab järjestikuse versioonilt versioonile uuendamise, mis on ohutum, kui üle mitme versiooni värskendamine ning veebilehe katkiminek uuendamise tagajärjel on niimoodi vähetõenäoline.

See hoiab kokku kodulehe omaniku või haldaja aega – automaatsete uuendamiste puhul ei pea sina või veebihaldaja kulutama aega uuenduste käsitsi läbiviimisele. Tegeleda tuleb vaid järelkontrolliga.

Siiski on ka miinuseid:

Automaatsete uuenduste puhul on alati oht, et veebileht ise või mõni selle komponent läheb selle käigus katki. Põhilised põhjused on liiga suur versioonide vahe (ehk viimasest uuendamisest on liiga palju aega möödas), käsitsi muudetud kodulehe kood, lisamoodulite/teemade/Wordpressi versioonide omavaheline konflikt.

WordPressi automaatseid uuendusi tehakse tavaliselt öösiti, kui liiklus kodulehel on kõige väiksem ning sel ajal ei ole üldjuhul keegi arvuti taga, seega ei saa ka veebilehe omanik operatiivselt reageerida, kui midagi juhtub ja veebilehte korda teha.

Automaatsete uuenduste puhul on keeruline tuvastada, kas midagi on üldse katki läinud ning kui on, siis mille uuendamise tagajärjel ja millal see juhtus.

Miks on üldse vaja uuendusi pidevalt teha?

Uuendused puudutavad eelkõige veebilehe turvalisust. Tihtipeale sisaldab uuendamata tarkavara või selle lisad turvaauke, mille kaudu on häkkeritel lihtne veebilehele ligi pääseda.

Kui nüüd küsida, et mis huvi on häkkeril ühe tavalise Eesti veebilehe vastu, siis tõesti – konkreetselt Sinu veebilehe vastu ei olegi ehk huvi, kuid häkkeritele pakuvad tavaliselt huvi ükskõik millised WordPressi lehed, mille ’’tagauks’’ on jäetud avatuks uuendamata versioonide kaudu. Häkitud veebilehe tulemuseks on aga mainekahju, tehtud töö kustumine ning lisakulud veebilehe taastamiseks ja puhastamiseks.

< Telli kodulehe hooldus CasperDisainilt >

Allikas: veebimajutus.ee